Tkacka - Dom Pomocy Społecznej

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj:

Jak podają źródła, tkactwo należy do najstarszych rzemiosł świata. Na wyrobienie, czy też ukształtowanie umiejętności tkackich, wpływ miały wcześniejsze przedhistoryczne działania człowieka, w tym wyplatanie koszyków i myślistwo. Surowcem w tkactwie może być wszystko, co jest ciągłe, wiotkie i daje się przeplatać. Tkaniny wyrabiane ręcznie reprezentują jedną z najstarszych form tkactwa artystycznego, gdzie podstawowe techniki nie zmieniły się od wieków. Nadal wymagają cierpliwości i wytrwałości, wyobraźni, aby zręcznie utkać dany wytwór w postaci makaty, kilimu, czy też gobelinu. 

Tkactwo jest nie tylko sztuką, ale i skomplikowanym rzemiosłem. Ma swoje sekrety, swoje tajniki, które należy po prostu poznać. Można zapewne dojść do tej wiedzy metodą prób i błędów, jest to jednak droga żmudna i najeżona wieloma przykrymi niespodziankami, tak że łatwo się przy tym przedwcześnie zniechęcić. Lepiej zachować swoje zasoby wytrwałości na zmagania z materią twórczą, niż spalić się przy pierwszych próbach opanowania podstaw techniki.

W pracowni tkackiej wykonywane są tradycyjne prace tkackie, które stanowią przyjemność obcowania z naturalnym tworzywem: wełną, lnem, sizalem. Dla każdego uczestnika dobrany jest rodzaj zajęcia dostosowany do psychicznych i manualnych możliwości. Każdy uczestnik posiada swój warsztat pracy. Najczęściej wykorzystywane są projekty gotowe, jak i wg. własnego pomysłu ( ucz. Józef Przybojewski ).


Osobiste podejście do tkactwa sprawia uczestnikom radość, a końcowy efekt wysiłku większą satysfakcję. Różnorodność barw i faktury włókien sprawia, że każdy etap powstawania tkaniny traktują jak fascynującą przygodę, co mobilizuje uczestników do prac bardziej skomplikowanych. W pracowni wykonywane są również prace okolicznościowe (Wielkanoc, Boże Narodzenie). Najciekawsze prace prezentowane są na wystawach DPS i WTZ „Nad Jarem” w Nowym Miszewie. Wystawiane są także na okolicznościowych kiermaszach organizowanych przez Warsztat, przekazywane na aukcję finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 

Jednym z najwytrwalszych i zarazem najlepszych uczestników w tejże pracowni jest pan Józef Przybojewski, który w stopniu bdb opanował czynności zawodowe z zakresu tkactwa. To własnie jego prace wystawiane były na okolicznościowych wystawach zarówno w Integracyjnym Domu Kultury „Spichlerz” w Nowym Miszewie, jak w placówkach Spółdzielczej Grupy Bankowej w Ciechanowie, w tym w placówce w Bodzanowie.

Dom Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie

Dom Pomocy Społecznej
„Nad Jarem”
w Nowym Miszewie

ul. Pałacowa 2,
Nowe Miszewo,
09-470 Bodzanów

Dane
kontaktowe

tel.: 24 260 67 10
tel.L 24 260 67 15
e-mail: poczta@dps-nadjarem.pl

Zezwolenie na prowadzenie
DPS "Nad Jarem" w Nowym Miszewie
na czas nieokreślony
Decyzją Wojewody Mazowieckiego
Nr 4/2006 z dn. 26.10.2006r.