Dom przeznaczony dla osób przewlekle psychicznie chorych i dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.
Liczba miejsc statutowych 186
Miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w 2024 roku wynosi 7 890,00 zł.
Zezwolenie na prowadzenie domu
Wojewoda Mazowiecki dnia 26.10.2006 r. wydał decyzją Nr 4/2006 zezwalającą na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie. Zezwolenie zostało wydane na czas nieokreślony. Dom Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie został wpisany do Rejestru DPS-ów województwa mazowieckiego pod pozycją nr 31.
Dom posiada Certyfikat OPIEKA BEZ AGRESJI który jest znakiem, że nasza placówka dba o przestrzeganie praw człowieka i jest do tego fachowo przygotowana.
Charakterystyka
Kompleks czterech obiektów stanowi całość Domu Pomocy Społecznej „Nad Jarem” w Nowym Miszewie dla 186 dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie i przewlekle psychicznie chorych. Dom oferuje mieszkańcom do dyspozycji głównie pokoje jedno i dwu osobowe, przy których usytuowane są łazienki. Dla ułatwienia codziennego funkcjonowania wszystkie obiekty pozbawione są barier architektonicznych.
Miejscowość Nowe Miszewo jest w odległości 20 km od Płocka i 80 km od Warszawy.
Mieszkańcy domu mogą korzystać z licznych pomieszczeń terapeutycznych, relaksacyjnych i rehabilitacyjnych, wyposażonych w profesjonalny sprzęt. Pomieszczeń dziennego pobytu, zbioru bibliotecznego, świetlic i sal telewizyjnych, sali kinowej, siłowni, pracowni terapeutycznych, saloniku fryzjersko - kosmetycznego, kawiarenek, aneksów kuchennych, pokoi gościnnych dla rodzin.
Ponadto mieszkańcy mają zapewnioną możliwość uczestniczenia w praktykach religijnych na terenie domu.
Formy spędzania wolnego czasu oraz wydarzenia cykliczne
Codzienne życie domu to także różnorodna i wielokierunkowa terapia realizowana w pracowniach terapeutycznych Domu i Warsztatów Terapii Zajęciowej funkcjonujących na terenie placówki. Prowadzone są tu zajęcia z ceramiki, stolarstwa, rzeźby, wikliniarstwa, gospodarstwa domowego, krawiectwa, hafciarstwa, fotografii, malarstwa i rękodzieła ludowego, tkactwa, hodowli zwierząt przydomowych, ogrodnictwa itp.
Mieszkańcy Domu „Nad Jarem” mogą aktywnie rozwijać swoje zainteresowania sportowe w różnych sekcjach. Wytrwałe, często wieloletnie treningi owocują licznymi sukcesami „miszewskich” sportowców w dziedzinie pływania, tenisa stołowego i piłki nożnej.
Organizowane są imprezy sportowe, rekreacyjne i kulturalne o charakterze integracyjnym do których należą wystawy i kiermasze prac plastycznych. Organizowane są warsztaty wyjazdowe, wycieczki krajowe, obozy harcerskie, namiotowe, wędrowne, wycieczki rowerowe, uczestnictwo w życiu środowiska lokalnego.
Dom współpracuje także z lokalnym samorządem, szkołami i organizacjami pozarządowymi działając wspólnie na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi.
Historia
Dom Pomocy Społecznej „Nad Jarem” jako placówka opiekuńcza dla osób niepełnosprawnych istnieje od 1947 roku. Pierwszym „Domem” dla mieszkańców był zabytkowy dwór sięgający swoją historią 1750 roku. Z biegiem lat infrastruktura domu systematycznie była powiększana
i dostosowywana do potrzeb mieszkańców.
Blisko 70 - letnia historia placówki sprawiła, że dom i jego mieszkańcy stanowią integralną i ważną część życia lokalnej społeczności. W otoczeniu dużego kompleksu leśnego i krajobrazu, charakterystycznego dla Mazowsza Płockiego mieszkańcy nie tylko odzyskują równowagę i siły, ale także rozwijają swoje pasje artystyczne i sportowe.
O sprawności działania Domu Pomocy Społecznej "Nad Jarem" w Nowym Miszewie, jego sukcesach, sukcesach mieszkańców oraz pracowników świadczy współpraca z wieloma instytucjami, stowarzyszeniami oraz agendami państwowymi. Na kanwie tej współpracy wydano wiele pozycji albumowych i książkowych, powstały filmy oraz audycje TV. Pozytywne komentarze na łamach mediów - prasy, radia, telewizji oraz netu. Pisanie prac naukowych w oparciu o programy, wydarzenia, postaci z Domu "Nad Jarem". Wielu uczniów, studentów odbywających praktyki oraz szkolenia. Odwiedziny znamienitych gości i ciągłe zaproszenia do współpracy płynące ze świata, to wszystko podkreśla jak cały zespół DPS dba o mieszkańca oraz otoczenie.
BAZA LOKALOWA
Dom Pomocy Społecznej ,,NAD JAREM" stanowi kompleks czterech obiektów składających się z:
- zabytkowego pałacu, który powstał w XVIII wieku - również przystosowanego dla osób poruszających się przy pomocy wózków inwalidzkich;
- pawilonu głównego przystosowanego dla osób poruszających się przy pomocy wózków inwalidzkich;
- budynków z mieszkaniami tzw. „usamodzielniającymi”.
PAWILON GŁÓWNY
To budynek dwukondygnacyjny w kształcie litery H z windą.
Pokoje przystosowane są dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Na lewym piętrze pawilonu znajduje się 10 pokoi dwuosobowych z łazienkami. Piętro to posiada oddzielne wejście.
Na prawym piętrze pawilonu znajduje się 15 pokoi dwuosobowych z łazienkami i 3 pokoje jednoosobowe.
Na parterze budynku znajduje się 25 pokoi dwuosobowych z łazienkami.
Ponad to funkcjonuje pracownia plastyczna, kawiarenka, sala zajęć rekreacyjnych i terapeutycznych dla osób starszych oraz sala przeznaczona do spotkań samorządu mieszkańców, integracyjnych, szkoleniowych i projekcji filmów.
Dodatkowo w budynku (parter i piwnica), znajdują się sale: rehabilitacyjna, telewizyjna, muzykoterapii, aerobiku, bilardowa, wystawowa, treningu zmysłów, światłolecznictwa, hydroterapii, pokój indywidualnej pracy z mieszkańcem, pomieszczenia rekreacyjno - sportowe, kaplica i salon fryzjerski. Również w piwnicy są zlokalizowane pomieszczenia socjalne dla personelu oraz magazyny.
W piwnicach budynku przy istniejącej siłowni, powstała nowoczesna sala do zajęć rehabilitacyjnych.
PAŁAC
To budynek dwukondygnacyjny, wyposażony w windę. W budynku tym mieszka osób w pokojach jedno i dwuosobowych. Na parterze znajdują się pomieszczenia, które wykorzystano na pracownie terapeutyczne.
W piwnicy mieści się: kuchnio-jadalnia, domowa kawiarenka, sala Snoezelen, pracownia kulinarna oraz pomieszczenia gospodarcze i magazynowe. Na każdej kondygnacji znajdują się kompleksy łazienkowo - toaletowe oraz aneksy kuchenne.
USAMODZIELNIENIE I
To budynek dwukondygnacyjny z pięcioma odrębnymi wejściami, przeznaczony dla osób o określonym stopniu samodzielności.
W budynku zamieszkują 33 osoby w mieszkaniach dwupokojowych i jednopokojowych z kuchniami i łazienkami.
USAMODZIELNIENIE II
Jest to budynek dwukondygnacyjny przeznaczony dla mieszkańców o określonym stopniu samodzielności.
Budynek ten zamieszkuje 13 osób w pokojach jedno- i dwu-osobowych.
Na każdej kondygnacji znajduje się kuchnia z kompletnym wyposażeniem, łazienki i toalety, a także pomieszczenia pomocnicze do prania i suszenia.