Stolarska i rzeźbiarska - Dom Pomocy Społecznej

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj:

stolarGłównym zadaniem pracowni stolarsko – rzeźbiarskiej jest nauczenie osoby „sprawnej inaczej” podstawowych prac stolarskich, których samodzielne wykonanie jest pomocne i zarazem niezbędne w jej naturalnym środowisku. 

To także zapoznanie uczestników z narzędziami, które będą im służyć podczas wykonywania prostych prac. Podstawowym zajęciem praktycznym w pracowni jest obróbka drewna – czyszczenie, polerowanie, sklejanie, cięcie i składanie w gotowy konkretny przedmiot, bądź tworzenie jego części. 

W pracowni kładziony jest szczególny nacisk na poprawę zdolności manualnych jej uczestników, poprzez posługiwanie się prostym sprzętem stolarskim jak i sprzętem bardziej skomplikowanym pod nadzorem instruktora. Uczestnicy wykonują tu drobne naprawy bieżące związane z konserwacją i naprawą drewnianych sprzętów warsztatowych (stoły, krzesła, szafki i szafy, wymiana zamków przy drzwiach do pracowni oraz przy szafach i szafkach, dorabianie brakujących półek przy meblach, odnawianie krzeseł, foteli, stolików i ławek); oprawianie w ozdobne ramy prac powstających w innych pracowniach - plastycznej(różnego rodzaju obrazy i wydzieranki), bukieciarskiej (ramy do kompozycji kwiatowych), tkackiej (dorabianie listewek pod kilimy oraz robienie krosen do prac ze sznurka); wykonywaniem kwietników, pergoli, karmników dla ptaków, wypalanek.

 

 

Pracownia zajmuje się wykonywaniem różnych wyrobów z drewna i prefabrykatów. W pracowni stolarskiej wykonywane są prace typu:

  1. kwietniki wiszące i stojące do kwiatów;
  2. ramy ozdobne do prac z innych pracowni;
  3. klatki i budy dla zwierząt;
  4. skrzynki do warzyw i owoców oraz do sadzonek;
  5. naprawa stołów, krzeseł, szafek i szaf;
  6. wymiana zamków, zawias przy drzwiach w pracowniach;
  7. renowacja starych mebli.

W ramach zajęć prowadzona jest także rzeźba. Uczestnicy potrafią już rzeźbić w drewnie, korze, a nawet kości, używając do tego różnego rodzaju dłutek, pilników i innych narzędzi. Wśród nowopowstałych dzieł przeważają duże formy. Są one ozdobą parku okalającego Dom, a także prezentowane są na okolicznościowych wystawach i kiermaszach. Biorą też udział w wielu konkursach - zarówno na szczeblu powiatowym jak i ogólnopolskim. 

Zajęcia z rzeźbiarstwa sprawiły, iż zainteresowanie sztuką rzeźbienia przejawia znaczna część mężczyzn usprawniających się w WTZ.

Dom Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie

Dom Pomocy Społecznej
„Nad Jarem”
w Nowym Miszewie

ul. Pałacowa 2,
Nowe Miszewo,
09-470 Bodzanów

Dane
kontaktowe

tel.: 24 260 67 10
tel.L 24 260 67 15
e-mail: poczta@dps-nadjarem.pl

Zezwolenie na prowadzenie
DPS "Nad Jarem" w Nowym Miszewie
na czas nieokreślony
Decyzją Wojewody Mazowieckiego
Nr 4/2006 z dn. 26.10.2006r.